Colocviul Național Universitar de Literatura Română Contemporană, ed. a XVI-a

Vă invităm la ediția a șaisprezecea a Colocviului Național Universitar de Literatura Română Contemporană de la Brașov, în zilele de 30 și 31 mai (joi și vineri). Invitații speciali ai acestei ediții sunt poeta, prozatoarea și traducătoarea Nora Iuga și poetul și prozatorul Nichita Danilov.

Deschiderea colocviului va avea loc joi, la ora 10:00, în Corpul N al Universității Transilvania (sala N.I.16), Str. Politehnicii nr. 1, și va include câte o prelegere a celor doi scriitori invitați. După ora 11:30 vor avea loc comunicările studenților, iar după-amiază de la ora 18:00 dialogul cu Nichita Danilov.

Vineri, la Centrul Multicultural, vor avea loc sesiunea de comunicări a profesorilor/cercetătorilor, premierea studenților participanți și, după-amiază, începînd cu ora 16:00, dialogul cu Nora Iuga.
Colocviul este organizat de Facultatea de Litere a Universității Transilvania din Brașov, cu sprijinul Ministerului Educației Naționale și al sponsorilor: Editura Polirom și Tipografia.

Vă așteptăm cu drag,
Adrian Lăcătuș