Conferința Studenților Facultății de Litere 2023 (SCSS 2023) - 19 mai 2023

Anul acesta, Conferința Studenților Facultății de Litere (SCSS 2023) va avea loc vineri, 19 mai, în mai multe săli din corpurile T și N:

Studenții se pot înscrie la una dintre secțiunile de mai jos, fie cu o parte din lucrarea lor de licență / disertație, fie cu un proiect original sau cu o lucrare pe o temă dată sau liber aleasă. Prin prezența la sesiunea de comunicări vor avea de câștigat atât ei, pentru că vor putea să își testeze calitatea ideilor și capacitatea de argumentare și să dialogheze cu profesorii și colegii lor, cât și colegii lor din public.
Ca de fiecare dată, toate lucrările vor fi recompensate cu premii, constând în primul rând în cărți.

Profesorii coordonatori vor trimite datele de înscriere (autor, titlul lucrării, coordonator, secțiunea) lui Dan Țăranu (dan.taranu@unitbv.ro) - prodecan și coordonatorul conferinței - până la data de 11 mai. Se pot înscrie și studenții direct, dar trebuie să menționeze în email numele profesorul  coordonator și secțiunea la care se înscriu.

Secțiuni:

Secțiunea 1: Limbă română și comunicare