Departamentul de Literatură și Studii culturale

Filologia brașoveană are o identitate intelectuală proprie, o viziune asupra literaturii și culturii pe care formula noului Departament de Literatură și Studii Culturale o exprimă fără să o trădeze. Construită în jurul unor scriitori cu personalitate recunoscută (ale căror merite şi rezultate academice au fost la rândul lor recunoscute şi validate în comunitatea academică, prin titluri, premii şi parcurgerea integrală a nivelurilor de competență universitară, până la constituirea unei Școli doctorale specifice și originale), precum Gheorghe Crăciun, Alexandru Mușina, Ovidiu Moceanu, Carmen Elisabeth Puchianu, Romulus Bucur, Andrei Bodiu, Caius Dobrescu, Ruxandra Ivăncescu, Mihai Ignat, facultatea a promovat prin concepția programelor sale de studii, prin specificul cercetării şi prin prezența sa în spațiul public social şi cultural o concepție asupra centralității literaturii în exprimarea şi înțelegerea imaginarului social modern. Relația dintre cele două componente ale titulaturii Departamentului reprezintă astfel nu doar deschiderea către noi direcții de cercetare şi sprijinul acordat preocupărilor orientate spre ştiințele sociale ale unor tineri colegi, dar şi consacrarea unui mod de a înțelege relația directă dintre literatură şi existența socială care a caracterizat şcoala de la Braşov de la fondarea ei în 1990. De asemenea, integrarea în acelaşi departament a literaturilor română, germană, engleză/americană şi franceză confirmă în plan organizatoric o viziune cosmopolită şi comparatistă asupra literaturii ce a stat mereu în centrul concepției noastre.

Departamentul găzduiește, cu o regularitate săptămânală sau bilunară, seria de conferințe publice, lansări de carte şi dezbateri inițiate de către profesorul Andrei Bodiu sub titulatura Serile Facultății de Litere, Conferințele masterale/doctorale ale Facultății de Litere.

Membrii Consiliul Departamentului de Literatură și Studii Culturale

Program audiențe:

Joi, orele 15:00 - 16:00
Înscrierile la audiențe se fac la adresa de e-mail: d-literis@unitbv.ro.

Membrii Departamentului de Literatură și Studii Culturale